úterý 11. ledna 2011

Jsou pryč...

Ano, už jsou pryč. Vždy v nás však něco zanechají. Vánoce... Svátky, které jsou pokaždé něčím zvláštní a jiné. Jedno však zůstává - dárky nosí Ježíšek. Opravdu?

V naší kultuře dárky opravdu nosí Ježíšek. Santa Claus se možná snaží vnutit i k nám, jak ale vidno z následující SMS zprávy, která se objevila před pár lety, bude to mít těžké.

Ucpěte komíny, nepusťte Santu, použij cement a nebo maltu, otevři okno, nasaď si kulíšek, dárky ti přinese jedině Ježíšek!

České Vánoce
Tradičními symboly našich Vánoc jsou betlém, jesličky, koledy, vánoční stromeček, ozdoby, cukroví, kapr... Někdo si dá ke štědrovečerní večeři rybí polévku, jiný hrachovou, leckde se také dodržují alespoň nějaké zvyky (pouštění skořápek, lití olova, krájení jablka). Po večeři, 24. prosince, se pod stromečkem objeví dárky, které tam donesl Ježíšek. Vždycky mi vrtalo hlavou, jak právě narozené dítě unese tolik dárků.


Happy Christmas
Zatímco u nás se všichni ještě večer vrhnou do rozbalování (u nás tradičně nejdřív rozbaluje dárky pes), v anglicky mluvících zemích se rozbalují až 25. prosince ráno. Zatímco totiž všichni spí, Santa Claus se vloupává do domů komínem a strká dárky do punčoch.
Nutno dodat, že legenda o Santovi je daleko více propracovaná. Žije na severním pólu, na výrobu dárků má pomocníky - skřítky, na přepravu kouzelné saně tažené devíti soby. Jména sobí letky znají všechny děti: Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner, Blitzen. Devátým je malý Rudolf s červeným nosem, kterým si v mlze svítí na cestu. I když v reklamě na Coca Colu to spíše vypadá, že se přepravuje kamionem.

Mrazivý sever a slunný jih
V Rusku nosí dárky Děda Mráz, v Dánsku skřítci Nisser, ve Švédsku trpasličí dědeček, který na sebe někdy bere i podobu kozla. Řekové si musejí počkat na přelom roku, kdy jim dárky donese Mikuláš. Italský "ježíšek" se jmenuje Babbo Natale. Španělé dostávají dárky od Los Reyes Magos (Tři králové) až 6. ledna, ale znají také obdobu Santa Clause, který se jmenuje Papá Noel.


Na skok k sousedům blízkým i vzdáleným
Na Slovensku také nosí dárky Ježíšek (Ježiško), v Polsku zase Sviety Mikolaj. V Německu mají Ježíška (Christkind) nebo vánočního muže jménem Weihnachtsmann, který používá jako dopravní prostředek divoký vítr. Ve Francii se děti těší, až přijde Pére Noël.
Kdybychom teď přeskočili oceán a ocitli se v Argentině, tak bychom se nedočkali žádného červeně oděného muže a stejně tak marně bychom očekávali zazvonění zvonečku nebo šustění v komíně. Dočkali bychom se spíše klapotu koňských kopyt. Je to totiž kůň Magi, který zde obdarovává děti.

A byl to také Magi, kdo mě inspiroval k tomuto článku. Dala by se vyjmenovat samozřejmě spousta a spousta dalších jmen. Docela pěkný výčet je na anglické wikipedii pod heslem Father Christmas.
Na úplný závěr si nemohu odpustit jednu citaci z Wikipedie: "Na Havaji prý panuje zvyk pořídit si na Vánoce domů akvárium s ostencem běloskvrnným. Domorodé jméno této ryby je humu-humu-nuku-nuku-a-pua-a." Ještě že máme kapra.

Žádné komentáře:

Okomentovat