Slunce. Před objevením ohně jediný zdroj světla a tepla na Zemi. I dnes nepostradatelná hvězda, bez které by neexistoval život tak, jak jej známe. Není divu, že astronomický jev, který nazýváme "zatmění Slunce" má pro většinu kultur negativní charakter.
Zatmění jako astronomický jev
Ponořme se na chvíli do stínů v kosmu. Obecně je zatmění jev, kdy z hlediska pozorovatele jedno těleso zakryje jiné těleso. V případě zatmění Slunce se Měsíc nachází mezi Sluncem a Zemí, při zatmění Měsíce brání světlu ze Slunce samotná Země.
Schéma zatmění |
Měsíc
Náš nejbližší průvodce. Jediný přirozený satelit naší planety. Zároveň také jediné kosmické těleso, na které kdy vstoupil člověk. Kdo by neznal slavná slova Neila Armstronga, který 20. července 1969 vystoupil z modulu Apolla 11: "Je to malý krůček pro člověka, velký skok pro lidstvo." Originální zvukový záznam: "That's one small step for a man, one giant leap for mankind."
Na Měsíc se možná někdy později podíváme blíže, vraťme se ale k zatmění. Nejbližší úplné zatmění Měsíce nastane 15. června 2011. Měsíc bude procházet přímo středem zemského stínu. Celková doba zatmění tak bude asi 101 minut, maximální fáze nastane ve 22 hodin 13 minut. Předcházející úplné zatmění Měsíce se událo před Vánoci, 21. prosince 2010. Problém byl v tom, že nastalo až po západu Měsíce, takže vlastně nebylo vidět.
Slunce
Úplné zatmění naší nejbližší hvězdy nastává pro jedno konkrétní místo na Zemi přibližně jednou za 360 let. Je totiž viditelné jen z úzkého, asi stokilometrového pásu, který se nazývá pásmo totality. Předchozí úplné (stoprocentní) zatmění Slunce v Česku bylo viditelné 12. května 1706, další bude až 7. října 2135.
Co se při zatmění děje? Dojde k setmění, objeví se nejjasnější hvězdy a je vidět i sluneční koróna. Jedná se o žhavé plyny, které však ne vždy byly připisovány Slunci. Johannes Kepler korónu považoval za měsíční atmosféru. Tato teorie padla až v 19. století, kdy se prokázalo, že během zákrytu se kotouč Měsíce pohybuje na pozadí koróny a protuberancí.
Již staří Babyloňané znali periodu, s jakou se zatmění opakují (tzv. perioda saros). Určuje možnost, že zatmění může nastat, ne že nutně nastane. Na základě této periody řecký filozof Thales z Milétu předpověděl zatmění na 25. května 585 př. n. l. Bylo opravdu jen dílem náhody, že se skutečně odehrálo a bylo navíc viditelné z Malé Asie.
Občas je ale možné pozorovat částečná zatmění. To poslední, pozorovatelné i u nás, bylo před pár dny - 4. ledna. Vrcholilo kolem půl desáté dopoledne a sluneční kotouč byl zakryt téměř z 80 %. Poslední takové "velké" zatmění bylo 11. srpna 1999, kdy se Slunce schovalo za Měsíc z více než 95 %.
Legendy a mýty
Některé kmeny severoamerických indiánů, Hotentoti v Africe i Ainové v Japonsku si vykládají zatmění jako nemoc nebo smrt. Podle Eskymáků opouštějí Slunce a Měsíc své místo na obloze, aby zjistily, zda je na Zemi vše v pořádku. Číňané si mysleli, že Slunce snědl drak. V Africe a Indonésii tím byl vinen had, v Severní Americe kojot a v Jižní Americe jaguár. Jedni z mála, kteří si zatmění vysvětlují pozitivně, jsou Tahiťané. Podle nich se Slunce a Měsíc v tom okamžiku milují a plodí další hvězdy.
Víte, co má společného Slunce, drak a opilost? Jedno vodítko by tady bylo - Čína. První písemný záznam o slunečním zatmění pochází z čínské kroniky z roku 2137 př. n. l. Podle něho byli dva císařští hvězdáři Hsi a Ho opilí. Z toho důvodu zanedbali svou povinnost bubnovat a vystřelovat šípy proti draku, který právě Slunce požíral. Před popravou je nezachránilo ani to, že drak nakonec odtáhl s prázdnou.
Jasná zpráva
Zatmění z roku 1999 bylo samozřejmě velkou událostí. Nejen že bylo vidět úplné zatmění z České republiky, ale pás totality probíhal přes sousední země; mnozí za ním i vycestovali. Noviny samozřejmě psaly o tomto jevu spoustu článků. Jednou se ale v (dnes) Moravskoslezském deníku pod hlavičkou "Jasná zpráva" objevilo následující sdělení...
Zatmění i v policii
OSTRAVA (nis). Z odboru utajovaných skutečností severomoravské policie se nám podařilo získat informace o přípravě policie na včerejší zatmění Slunce. Rekonstrukce počítačové sítě však podle mluvčí způsobila zmatky s rozesíláním pokynů, a navíc se mzdová účtárna opakovaně dotazovala na sekretariátu ředitele, zda má skutečně přesně stanovit dobu zatmění a připsat pracovníkům příplatky za noční směnu. Detailní pokyny jsou označeny jako Důvěrné!:
1. Instrukce ředitele náměstkovi
Zítra ve 12 hodin je zatmění Slunce, tedy něco, co se nevidí každý den. Pracovníci nastoupí na nádvoří v pracovním obleku. Při pozorování tohoto řídkého jevu podám patřičný výklad. Bude-li pršet, nebude nic vidět, v tom případě půjdeme do jídelny.
2. Instrukce náměstka vedoucím odborů
Na pokyn ředitele bude zítra ve 12 hodin zatmění Slunce. Bude-li pršet, nebude to možné na nádvoří v pracovním obleku vidět. V tom případě se provede zatmění Slunce v jídelně, což se nevidí každý den.
3. Instrukce vedoucího odboru vedoucím oddělení
Na pokyn ředitele dojde zítra v pracovním oděvu ke zmizení Slunce. Ředitel dá pokyn k tomu, má-li pršet, což se nevidí každý den.
4. Instrukce vedoucího oddělení vedoucím středisek
Bude-li zítra v jídelně pršet, tedy něco, co se nevidí každý den, zmizí ve 12 hodin náš ředitel v pracovním obleku.
5. Instrukce vedoucího střediska pracovníkům
Zítra ve 12 hodin zmizí náš ředitel. Škoda, že se to nevidí každý den.
Podle mluvčí není policejní ředitel v těchto dnech k zastižení. Důvěryhodné zdroje tvrdí, že ho měsíční paprsky zmagnetizované plukovnickými výložkami přenesly na chorvatské pobřeží, odkud se vrátí až po úplňku.
Žádné komentáře:
Okomentovat