pondělí 24. ledna 2011

Strejda Gůgl a tetička Wiki

Google je tak rozšířený vyhledávač, že se už vžilo i toto familiární pojmenování. Dalším oblíbeným zdrojem informací je Wikipedie. Vlastně bychom mohli říct, že spolu tvoří dokonalý pár.

Seznam - najdu tam, co...
Typické pro logo Seznamu je první červené písmeno
Seznam je takový český bratříček Googlu. Jeho historie se datuje až do roku 1996, kdy Ivo Lukačovič založil Seznam.cz jako první katalogový vyhledávací server v ČR. Mezi léty 2000 - 2003 začíná (opět jako první v ČR) využívat fulltextovou technologii Google. V roce 2009 nasazuje nový vyhledávač Bing od Microsoftu.
V průběhu let firma integrovala spoustu funkcí a služeb - email, mapy, horoskopy, streamová videa, zpravodajství - Novinky, Lidé.cz nebo třeba Spolužáci.cz. Některé služby, jako je třeba email nebo vyhledávání v mapách celkem pravidelně používám, sem tam si i přečtu článek na Novinkách, i když je beru "s rezervou". Chybami se to tam jen hemží a některé "novinky" se za čerstvé opravdu označovat nedají, o relevanci raději už ani nemluvě.
Řadu let používal Seznam slogan "Seznam - najdu tam, co neznám." Věta, která zlidověla a alespoň se rýmovala. Od 12. ledna 2011 začala nová kampaň s novým sloganem: "Seznam - najdu tam, co hledám." Nevím, jestli někdo potřeboval vykázat činnost, nebo jde o pokus za každou cenu zavést něco nového, každopádě si myslím, že starý slogan byl lepší.

Goooooooooooogle
Písmena "O" se při vyhledávání množí podle počtu výsledků
Společnost Google byla založena roku 1998 Larry Pagem a Sergejem Brinem. Dnes je to jednoduchý a rychlý vyhledávač; tak známý, že se Google stal pojmem a často se setkáme i s označením vygooglit (vyhledat na internetu). Tak jako Seznam má svůj slogan, neoficiálním sloganem Googlu, který vznikl jako vtip, je "Seznam - najdu tam, co neznám. Google - najdu tam, co hledám." A opravdu, pokud se člověk umí správně zeptat, najde, co potřebuje. Google dnes už samozřejmě umí i další věci. Má vlastní prohlížeč (Google Chrome), pomocí webových alb Picasa je možné nahrávat a ukládat fotografie, blogovat s Bloggerem, online tvořit dokumenty a mnoho dalšího. Známý je také virtuální globus Google Earth, který později následovala možnost virtuální prohlídky i Měsíce a Marsu. Nezapomínejme ani na Gmail, vyhledávání obrázků, videa, překladač... Výčet by zabral jistě daleko více místa, pro představu to však již stačí. V listopadu 2006 společnost Google koupila YouTube.
Ani Googlu se nevyhnuly změny. Můj dojem z nich je spíše rozpačitý. Přesuny tlačítek, která byla po ruce, někam do levé části okna nebo třeba změna zobrazování vyhledávaných obrázků žádné zjednodušení nepřinesly. Tam, kde kdysi stačilo jednou kliknout je dnes zapotřebí klikat vícekrát. Připadá mi to celé spíše matoucí. Faktem ovšem zůstává, že Google je pořád světová jednička ve vyhledávání.
Víte, jak vznikl název? Pochází ze slova "googol", které označuje číslo složené z jedničky a sta nul (10100).

Wikipedie, otevřená encyklopedie
Vznikla 15. ledna 2001 jako doplňkový projekt encyklopedie Nupedia (dnes už neexistuje). Zakladateli obou projektů byli Jimmy Wales a Larry Sanger. Česká Wikipedie byla spuštěna v květnu 2002. Jedná se o encyklopedii, do které může přispívat naprosto každý. To s sebou nese rizika ve formě nepřesných údajů nebo subjektivní interpretace fakt. Na druhou stranu je ale neocenitelným pomocníkem v případě, že člověk potřebuje zjistit, jak se určitý pojem nazývá v jiném jazyce. Stačí, když si otevře význam, který zná a chce přeložit a jednoduše překlikne do jiného jazyka z daného výběru.

Wikipedie slaví již desáté výročí a tato skutečnost byla nepřímým důvodem k sepsání článku. Nenapadlo by mě vůbec po něčem takovém pátrat, ale v rádiu se jednou odehrával rozhovor mezi paní nebo slečnou moderátorkou a dětmi. Děti, podle hlasu již jistě školou povinné, měly odhadnout, jak dlouho tady s námi Wikipedie je. Jeden z tipů byl opravdu zajímavý. Klučina soudil, že Wikipedie je tady s námi už od doby vzniku internetu, což vzápětí odhadl na 900 let. Poté se opravil, že tím myslel přímo rok 900 jako rok vzniku.
Zřejmě internet na Velkou Moravu přinesli v roce 863 Konstantin a Metoděj. Pár let jim trvalo, než ho zapojili a zprovoznili a Konstantin pak přijal administrátorské jméno Cyril. Fridrich II. roku 1212 asi v Poznámkovém bloku sepsal Zlatou bulu sicilskou a všichni žili šťastně až do smrti...

Žádné komentáře:

Okomentovat