úterý 16. listopadu 2010

Velký bratr tě sleduje!

Velký bratr je postava z románu 1984 od spisovatele George Orwella. Nikdy se nedozvíme, jestli je opravdu skutečný, ale ve společnosti, kde vládne silná diktatura a občané jsou neustále sledováni, je prezentován jako jeden ze zakladatelů Strany. Jeho obrazy jsou vyvěšeny úplně všude, oficiální ideologie se nazývá Angsoc (původně anglický socilismus) a jejími hesly jsou: Válka je mír, Svoboda je otroctví a Nevědomost je síla.

Aby si Strana zajistila naprostou kontrolu, byl vynalezen newspeak. Vycházel z angličtiny, které se říkalo oldspeak a měl ji časem úplně nahradit.
Slovní zásoba newspeaku byla vytvořena tak, aby poskytovala přesné a často velmi propracované výrazivo pro každý pojem, který by člen Strany chtěl slovně vyjádřit, a přitom vylučovala všechny ostatní významy a také možnosti dospět k nim nepřímými metodami.

Newspeak nebyl naplánován proto, aby se rozsah myšlení zvětšil, nýbrž aby se zmenšil, a tomu účelu nepřímo sloužilo maximální okleštění výběru slov.
George Orwell: 1984

Román přináší nejen newspeak, ale také doublethink, což by se dalo přeložit jako podvojné nebo dvojité myšlení. Je to schopnost udržet pohromadě dvě zcela protikladné informace a oběma zároveň věřit.

Strana prohlásila, že Oceánie nikdy nebyla spojencem Eurasie. On, Winston Smith, věděl, že Oceánie byla spojencem Eurasie ještě před pouhými čtyřmi lety. Ale odkud tato znalost pramenila? Jen z jeho vlastního vědomí, které i tak musí být brzy zničeno. A jestliže všichni ostatní přijímají lež, kterou Strana předkládá – jestliže všechny záznamy opakují stejnou povídačku – pak lež přešla do historie a stala se pravdou. „Kdo ovládá minulost,“ znělo heslo Strany, „ovládá budoucnost: kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost“. A přece minulost, svou povahou změnitelná, nikdy změněna nebyla. Všechno, co je pravda teď, je pravda odjakživa a navždycky. Je to docela prosté. Je k tomu zapotřebí jedině nekonečný sled vítězství nad vlastní pamětí. Říkali tomu „ovládání skutečnosti“; v newspeaku se tomu říkalo doublethink.
George Orwell: 1984

Dost už ale o románu. Pojďme se vrátit do reality všedních dní. Nepřichází něco podobného, byť v menším měřítku, i k nám? Nemluvím teď ani tak o bezpečnostních kamerách jako spíše o social network - sociálních sítích. Je jich celá řada, jmenujme například Lidé.cz, Tuenti, Myspace, Líbímseti, Twitter a samozřejmě také Facebook.
Facebook je opravdovým fenoménem doby, proto se věnujme právě jemu. Položme si  však otázku - co je to vlastně Facebook?


Facebook je rozsáhlý společenský webový systém sloužící hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě. Se svými 500 miliony aktivních uživatelů ( 19. července 2010) je jednou z největších společenských sítí na světě. Je plně přeložen do šedesáti pěti jazyků.
Wikipedie

Samotný Facebook má heslo "


Většina amerických dívek a žen ve věku 18 až 34 let podle studie společnosti Lightspeed Research přiznala, že tráví více času komunikací po internetu než konverzací tváří v tvář. Pětina dotázaných se budí během noci, aby zkontrolovala svůj účet na Facebooku. Třicet sedm procent respondentek usíná s mobilem nebo přenosným počítačem v rukou.


"Facebook měl mému útoku zabránit a učinit aspoň takové kroky, kterými by mé akci zamezil. Je nepochopitelné, že firma se stovkami odborníků nezaregistrovala narušení takového rozsahu. Řekl bych, že jednali velmi nedbale," uvedl Bowles.

Má smysl zavrhnout Facebook? Možná ano



1 komentář:

  1. Výborně napsáno. Nedovolím si dopsat zkušenost s Hynkem na letošním Puťáku, kdy při desetiminitovém přestupu na nádraží v Praze vzal do rukou mobil a prohlásil: "Napíšeme si na fejsbůk, že jsem v Praze." Raději nevědět, jak často své info v bublině měnil, ale kdybych šel někomu takovému po krku, voilá, do čtyřiadvaceti hodin je má oběť přesně tam, kde chci... Dexterovi by se to sakra líbilo.

    OdpovědětVymazat