Tento týden jsem si v rámci didaktiky měla rozmyslet, co bych změnila na své seminární práci z minulého semestru. Došla jsem k jedné věci - test, který jsem navrhovala a který se mi zdál při psaní seminárky příliš jednoduchý, by byl pro některé nepřekonatelným problémem. A pak jsem si uvědomila, že něco podobného prožívám i u opravování testů ze zoosoutěží.
Pokaždé je jiné téma, pokaždé jsou jiné testové otázky. Společné je ale jedno - nad některými odpověďmi zůstává rozum stát.
Pěvci ČR
Na podzim tohoto roku proběhla soutěž na téma Pěvci ČR. Většinou šlo jen o takové věci, jako že nám žáci vymysleli nový druh (nevěřili byste, kolik je druhů konipasů), ale asi nejlepší byla odpověď na otázku "Mláďata kterého pěvce jsou schopna hned po vylíhnutí plavat ve vodě?" Skorec vodní si tentokrát ani neškrtl, protože to jsou přece mláďata "kachny divoké po hodině zpěvu".
Plazi
Nejpestřejší přehlídku takovýchto perliček jsem zažila při soutěži na téma Plazi (podzim 2008). V podtrhovacích otázkách ("podtrhni 10 plazů") se nám plazil nejen sika, ale také knajpa. Dost velká část soutěžících zavedla nová pravidla českého pravopisu, zatímco nám přecházely oči úžasem nad úžovkou.
Víte, "kolik zubů mají želvy"? Jedno družstvo dalo na radu chlapce, který tvrdil, že jeho sestra doma želvu chová, a tak všechny přesvědčil, že to jsou určitě dva zuby, jiné družstvo to vzalo z opačného konce a rozhodlo se želvě přidělit 60 - 100 zubů. "Kameny, které polykají krokodýli", byly opravdu rozličné, nemůžu však zapomenout na to, jak krokodýli polykají halogeny.
To nejlepší na závěr
"Které geologické období bývá nazýváno věkem plazů?"
Pominu odpovědi, které se nestrefily do čísla, ale aspoň správně určily, že to byly nějaké -hory. Pro některé je totiž geologické období "od jara do podzimu", pro jiné "husitství".
Žádné komentáře:
Okomentovat